| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96M | $98M | $95M | -1.9% | 0.9% |
| Op. Income | $656.0K | $11M | -$769.0K | -94.0% | 185.3% |
| Gross Margin | 50.3% | 57.8% | 50.0% | -7.5pp | 0.3pp |
| Net Margin | -13.3% | 11.8% | 0.2% | -25.1pp | -13.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $0.39 | $0.01 | -212.8% | -6045.9% |
| Free Cash Flow | $18M | $27M | $5M | -34.3% | 285.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $537.0K |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | $656.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | -$89.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$105.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $678.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $45M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$18M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$779.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $138M |
| Net Receivables | $61M |
| Inventory | $93M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $352M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $75M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $870.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $165M |
| TOTAL ASSETS | $516M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $132M |
| Long-Term Debt | $184M |
| Deferred Revenue NC | $543.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $190M |
| TOTAL LIABILITIES | $321M |
| Common Stock | $30.0K |
| Additional Paid-In Capital | $592M |
| Retained Earnings | -$399M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $195M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $195M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $516M |
| Total Debt | $288M |
| Net Debt | $236M |