| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $592.0K | $665.0K | -$6M | -11.0% | 109.6% |
| Op. Income | -$5M | -$3M | -$12M | -53.3% | 58.2% |
| Gross Margin | 23.3% | 48.4% | -10.9% | -25.1pp | 34.2pp |
| Net Margin | -444.8% | -415.0% | 371.5% | -29.7pp | -816.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.24 | $-0.25 | $-7.80 | 4.0% | 96.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$3M | -13.7% | -5.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $592.0K |
| Cost of Revenue | $454.0K |
| GROSS PROFIT | $138.0K |
| R&D Expenses | $673.0K |
| Selling & Marketing | $934.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $972.0K |
| Interest Expense | $9.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $4.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $124.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$959.0K |
| Change in Working Capital | $756.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $80M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $113M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $276.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $509.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $114M |
| PP&E (Net) | $864.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $158.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $115M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $528.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $421M |
| Retained Earnings | -$313M |
| Treasury Stock | -$502.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $107M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $107M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $115M |
| Total Debt | $932.0K |
| Net Debt | -$112M |