| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | $77M | $63M | 9.5% | 32.3% |
| Op. Income | -$38M | -$40M | -$51M | 4.8% | 25.1% |
| Gross Margin | 63.0% | 63.5% | 58.1% | -0.5pp | 4.9pp |
| Net Margin | -44.8% | -49.6% | -80.9% | 4.9pp | 36.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.70 | $-0.72 | $-0.99 | 2.8% | 29.3% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$22M | -$41M | 12.3% | 51.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $37M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | -$38M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $293.0K |
| Other Income/Expenses | $676.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $306.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$37M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $217.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $150M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $908.0K |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $240M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $34M |
| Intangible Assets | $49M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $114M |
| TOTAL ASSETS | $354M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $83M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $179.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $136.0K |
| Other Non-Current Liabilities | -$14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $548.0K |
| Additional Paid-In Capital | $947M |
| Retained Earnings | -$644M |
| Treasury Stock | -$41M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $264M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $264M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $354M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$135M |