| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $58M | $48M | 9.2% | 31.2% |
| Op. Income | -$51M | -$47M | -$11M | -8.5% | -374.9% |
| Gross Margin | 58.1% | 61.5% | 62.2% | -3.4pp | -4.1pp |
| Net Margin | -80.9% | -80.1% | -22.7% | -0.8pp | -58.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.99 | $-0.90 | $-0.24 | -10.0% | -312.5% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$44M | -$12M | 8.1% | -228.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $40M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $114M |
| OPERATING INCOME | -$51M |
| Interest Income | $19.0K |
| Interest Expense | $402.0K |
| Other Income/Expenses | -$414.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$51M |
| Income Tax Expense | $235.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$51M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $224.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$34M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $269M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $349M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $34M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $291.0K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $110M |
| TOTAL ASSETS | $459M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $148.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $45.0K |
| Other Non-Current Liabilities | -$947.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $78M |
| Common Stock | $527.0K |
| Additional Paid-In Capital | $881M |
| Retained Earnings | -$481M |
| Treasury Stock | -$19M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $381M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $381M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $459M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$255M |