| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $2M | -10.9% | -30.3% |
| Op. Income | -$23M | -$21M | -$22M | -11.7% | -7.3% |
| Gross Margin | -109.0% | -11.5% | 28.7% | -97.6pp | -137.7pp |
| Net Margin | -2691.9% | -1435.5% | -1257.9% | -1256.4pp | -1434.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.08 | $-0.11 | -63.1% | -18.2% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$17M | -$15M | 2.5% | -8.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $921.0K |
| Interest Expense | $7.0K |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | -$332.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$32M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$353.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$31M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $37.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $55M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $69M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $846.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $82M |
| TOTAL ASSETS | $151M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $509.0K |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $151M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$481.0K |