| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $2M | -13.3% | -42.5% |
| Op. Income | -$24M | -$23M | -$23M | -4.4% | -4.0% |
| Gross Margin | -76.1% | -109.0% | 17.5% | 32.9pp | -93.6pp |
| Net Margin | -2228.9% | -2691.9% | -1228.2% | 462.9pp | -1000.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.13 | $-0.10 | 26.8% | 3.7% |
| Free Cash Flow | -$18M | -$17M | -$19M | -9.7% | 0.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$810.5K |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $608.0K |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | $643.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | -$29.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$29.0K |
| Other Non-Cash Items | $128.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $24M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $27M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $50M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $39M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $783.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $85M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $407.0K |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$11M |