| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100M | $97M | $93M | 3.0% | 7.9% |
| Op. Income | $10M | $12M | $18M | -23.0% | -47.2% |
| Gross Margin | 51.8% | 53.1% | 59.3% | -1.3pp | -7.5pp |
| Net Margin | 7.5% | 8.9% | 14.2% | -1.4pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.42 | $0.48 | $0.73 | -12.5% | -42.5% |
| Free Cash Flow | -$431.0K | $18M | $4M | -102.4% | -110.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $625.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $79M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $625.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $79M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $43.0K |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $852.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$189M |
| Sales/Maturities of Investments | $158M |
| Other Investing Activities | $94M |
| NET CASH FROM INVESTING | $62M |
| Net Debt Issuance | -$119M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$887.0K |
| Other Financing Activities | $180M |
| NET CASH FROM FINANCING | $58M |
| FREE CASH FLOW | -$431.0K |
| Net Change in Cash | $121M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $316M |
| Short-Term Investments | $592M |
| Net Receivables | $37M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $944M |
| PP&E (Net) | $65M |
| Goodwill | $36M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $5.3B |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $122M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.5B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.7B |
| Long-Term Debt | $133M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $176M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.9B |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $345M |
| Retained Earnings | $408M |
| Treasury Stock | -$115M |
| Accum. Other Comp. Income | -$68M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $588M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $588M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.5B |
| Total Debt | $176M |
| Net Debt | -$140M |