| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | — | $70M | — | 7.7% |
| Op. Income | $16M | — | $14M | — | 15.2% |
| Gross Margin | 82.9% | — | 79.6% | — | 3.3pp |
| Net Margin | 12.8% | — | 17.3% | — | -4.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | — | $1.25 | — | -16.0% |
| Free Cash Flow | $17M | — | $21M | — | -21.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $512.0K |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $512.0K |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $336.0K |
| Deferred Income Tax | $14M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$60M |
| Sales/Maturities of Investments | $184M |
| Other Investing Activities | -$116M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $72M |
| NET CASH FROM FINANCING | $51M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $76M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $304M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $427M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $122M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $122M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$98M |