| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.6B | — | $4.0B | — | -10.0% |
| Op. Income | $1.4B | — | $2.2B | — | -39.3% |
| Gross Margin | 59.9% | — | 70.0% | — | -10.1pp |
| Net Margin | 28.2% | — | 41.7% | — | -13.5pp |
| EPS (Diluted) | $14.87 | — | $20.92 | — | -28.9% |
| Free Cash Flow | $2.5B | — | -$6.3B | — | 139.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.6B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $2.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45M |
| General & Administrative | $416M |
| SG&A Expenses | $461M |
| Other Expenses | $313M |
| Operating Expenses | $774M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $1.4B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$152.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1.4B |
| Income Tax Expense | $356M |
| Net Income from Continuing Ops | $1.0B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1.0B |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1.0B |
| D&A | $43M |
| EBIT | $1.4B |
| EBITDA | $1.4B |
| EPS | $16 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.6B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $2.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45M |
| General & Administrative | $416M |
| SG&A Expenses | $461M |
| Other Expenses | $313M |
| Operating Expenses | $774M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $1.4B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$152.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1.4B |
| Income Tax Expense | $356M |
| Net Income from Continuing Ops | $1.0B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1.0B |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1.0B |
| D&A | $43M |
| EBIT | $1.4B |
| EBITDA | $1.4B |
| EPS | $16 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1.0B |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $38M |
| Deferred Income Tax | $426M |
| Other Non-Cash Items | $1.1B |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $2.6B |
| Capital Expenditure | -$57M |
| Acquisitions (Net) | -$49M |
| Purchases of Investments | -$434M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $228M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$304M |
| Net Debt Issuance | $965M |
| Common Stock Repurchased | -$958M |
| Common Dividends Paid | -$53M |
| Other Financing Activities | -$2.4B |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2.5B |
| FREE CASH FLOW | $2.5B |
| Net Change in Cash | -$193M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $340M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $13.0B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $137M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14.2B |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4.0B |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $460M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $18.8B |
| Account Payables | $587M |
| Short-Term Debt | $7.3B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8.6B |
| Long-Term Debt | $6.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $15.4B |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $125M |
| Retained Earnings | $3.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18.8B |
| Total Debt | $14.0B |
| Net Debt | $13.6B |