| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $166M | $155M | $121M | 6.6% | 36.8% |
| Op. Income | $55M | $67M | $59M | -18.3% | -7.1% |
| Gross Margin | 74.7% | 84.0% | 101.9% | -9.3pp | -27.3pp |
| Net Margin | 24.5% | 31.5% | 36.3% | -7.1pp | -11.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.54 | $0.66 | $0.58 | -18.2% | -6.9% |
| Free Cash Flow | $57M | $41M | $42M | 40.4% | 36.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $124M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $111M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $144M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $124M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $111M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $144M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $357.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$613.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $20M |
| Net Debt Issuance | $247M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | -$257M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | $57M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $234M |
| Short-Term Investments | $1.8B |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $460M |
| Long-Term Investments | $10.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $625M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11.7B |
| TOTAL ASSETS | $13.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10.4B |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $203M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $12.1B |
| Common Stock | $832.0K |
| Additional Paid-In Capital | $984M |
| Retained Earnings | $941M |
| Treasury Stock | -$128M |
| Accum. Other Comp. Income | -$148M |
| Other Equity | -$9M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13.8B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.4B |