| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $48M | $17M | -27.0% | 101.9% |
| Op. Income | $17M | $31M | $6M | -45.5% | 198.0% |
| Gross Margin | 53.4% | 69.4% | 42.4% | -15.9pp | 11.0pp |
| Net Margin | 48.3% | 64.9% | 32.3% | -16.5pp | 16.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | $0.51 | $0.11 | -51.0% | 127.3% |
| Free Cash Flow | -$155M | -$173M | $47M | 10.2% | -429.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $94.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $43M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $193.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $94.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $43M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $193.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$181M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$155M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$321M |
| Sales/Maturities of Investments | $138M |
| Other Investing Activities | $183M |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $34M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$20M |
| Other Financing Activities | $420.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $114M |
| FREE CASH FLOW | -$155M |
| Net Change in Cash | -$41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $98M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $896M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $907M |
| TOTAL LIABILITIES | $940M |
| Common Stock | $72.0K |
| Additional Paid-In Capital | $916M |
| Retained Earnings | -$99M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $817M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $817M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $896M |
| Net Debt | $812M |