| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | — | $50M | — | 67.8% |
| Op. Income | $57M | — | $19M | — | 202.5% |
| Gross Margin | 74.1% | — | 45.6% | — | 28.5pp |
| Net Margin | 67.6% | — | 37.0% | — | 30.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.46 | — | $0.47 | — | 210.6% |
| Free Cash Flow | $50M | — | -$5M | — | 1107.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $69M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $69M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $57M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $50M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$661M |
| Sales/Maturities of Investments | $702M |
| Other Investing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$44M |
| Other Financing Activities | -$364.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $653M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $658M |
| TOTAL LIABILITIES | $680M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $539M |
| Retained Earnings | -$48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $491M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $491M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $653M |
| Net Debt | $603M |