| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $74M | $43M | -3.4% | 65.1% |
| Op. Income | $6M | -$5M | $4M | 216.4% | 37.9% |
| Gross Margin | 57.1% | 41.2% | 50.4% | 15.9pp | 6.7pp |
| Net Margin | 8.5% | -5.9% | 8.4% | 14.4pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.61 | $-0.43 | $0.51 | 241.9% | 19.6% |
| Free Cash Flow | $6M | $18M | $9M | -67.7% | -34.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $66M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | -$272.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $66M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | -$272.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $119.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $891.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | $2M |
| Acquisitions (Net) | -$744.0K |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | $88M |
| NET CASH FROM INVESTING | $120M |
| Net Debt Issuance | -$35M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$232M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$272M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$150M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $268M |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $353M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $4.3B |
| Tax Assets | $36M |
| Other Non-Current Assets | $184M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.7B |
| TOTAL ASSETS | $5.1B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.4B |
| Long-Term Debt | $140M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $194M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.6B |
| Common Stock | $20M |
| Additional Paid-In Capital | $251M |
| Retained Earnings | $239M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $469M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $469M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.1B |
| Total Debt | $156M |
| Net Debt | $100M |