| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | $38M | $30M | 6.2% | 35.2% |
| Op. Income | $11M | $9M | $11M | 25.3% | 0.8% |
| Gross Margin | 69.1% | 67.1% | 89.5% | 2.1pp | -20.4pp |
| Net Margin | 23.4% | 20.0% | 31.4% | 3.4pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.31 | $1.05 | $1.30 | 24.8% | 0.8% |
| Free Cash Flow | $11M | $2M | $8M | 440.5% | 37.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $846.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $846.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $846.0K |
| Stock-Based Compensation | $160.0K |
| Deferred Income Tax | $424.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $396M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $459M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $63M |
| Intangible Assets | $944.0K |
| Long-Term Investments | $2.9B |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $150M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $96M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $14M |
| Additional Paid-In Capital | $125M |
| Retained Earnings | $244M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$52M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $332M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $332M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $78M |
| Net Debt | $34M |