| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $124M | — | $108M | — | 14.8% |
| Op. Income | $45M | — | $54M | — | -15.2% |
| Gross Margin | 87.8% | — | 89.6% | — | -1.9pp |
| Net Margin | 30.8% | — | 40.4% | — | -9.6pp |
| EPS (Diluted) | $5.28 | — | $6.01 | — | -12.1% |
| Free Cash Flow | $35M | — | $36M | — | -3.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $124M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $78M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $111M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $124M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $78M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $111M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $534.0K |
| Deferred Income Tax | $611.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$139M |
| Sales/Maturities of Investments | $90M |
| Other Investing Activities | -$412M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$468M |
| Net Debt Issuance | $113M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $83M |
| NET CASH FROM FINANCING | $183M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | -$242M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $478M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $533M |
| PP&E (Net) | $56M |
| Goodwill | $63M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $2.8B |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $903.0K |
| Short-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.2B |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $76M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $14M |
| Additional Paid-In Capital | $127M |
| Retained Earnings | $231M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$56M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $315M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $315M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | $111M |