| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | — | $28M | — | 9.0% |
| Op. Income | $8M | — | $6M | — | 32.7% |
| Gross Margin | 71.0% | — | 67.4% | — | 3.7pp |
| Net Margin | 21.6% | — | 18.3% | — | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.06 | — | $1.61 | — | 28.0% |
| Free Cash Flow | $10M | — | $3M | — | 179.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $977.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $977.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $977.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$188.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$73M |
| Sales/Maturities of Investments | $85M |
| Other Investing Activities | -$55M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$45M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $29M |
| NET CASH FROM FINANCING | $33M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $511M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $547M |
| TOTAL ASSETS | $559M |
| Account Payables | $311.0K |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $439M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $478M |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $508M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $46M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$834.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $51M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $51M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $559M |
| Total Debt | $66M |
| Net Debt | $59M |