| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | $81M | $57M | 22.0% | 73.3% |
| Op. Income | $55M | $49M | $37M | 12.4% | 46.6% |
| Gross Margin | 73.3% | 82.2% | 92.1% | -8.9pp | -18.8pp |
| Net Margin | 40.2% | 43.7% | 46.6% | -3.4pp | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.71 | $2.40 | $1.78 | 12.9% | 52.2% |
| Free Cash Flow | $36M | $45M | $29M | -19.2% | 25.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $811.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $98M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $446.0K |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $811.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $98M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $446.0K |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $446.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$68.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$109M |
| Sales/Maturities of Investments | $54M |
| Other Investing Activities | -$58M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$114M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$51.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $101M |
| NET CASH FROM FINANCING | $95M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $748M |
| Short-Term Investments | $428M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.1B |
| Tax Assets | $43M |
| Other Non-Current Assets | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.2B |
| TOTAL ASSETS | $6.4B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.6B |
| Long-Term Debt | $148M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $235M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.8B |
| Common Stock | $211M |
| Additional Paid-In Capital | $82M |
| Retained Earnings | $475M |
| Treasury Stock | -$108M |
| Accum. Other Comp. Income | -$29M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $630M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $630M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.4B |
| Total Debt | $169M |
| Net Debt | -$579M |