| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $122M | $108M | $65M | 12.5% | 86.5% |
| Op. Income | $53M | $53M | $39M | -0.4% | 36.1% |
| Gross Margin | 60.8% | 66.8% | 86.1% | -6.0pp | -25.3pp |
| Net Margin | 31.2% | 35.2% | 43.1% | -4.0pp | -11.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.61 | $2.61 | $1.87 | 0.0% | 39.6% |
| Free Cash Flow | $62M | $53M | $30M | 18.4% | 110.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $122M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $200.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $53M |
| Interest Income | $118M |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $390.0K |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $122M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $200.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $53M |
| Interest Income | $118M |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $390.0K |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $390.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | $63M |
| Capital Expenditure | -$495.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$56M |
| Sales/Maturities of Investments | $59M |
| Other Investing Activities | -$60M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$56M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $181M |
| NET CASH FROM FINANCING | $158M |
| FREE CASH FLOW | $62M |
| Net Change in Cash | $164M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $353M |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5.1B |
| Tax Assets | $45M |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.3B |
| TOTAL ASSETS | $6.7B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.6B |
| Long-Term Debt | $298M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $85M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $403M |
| TOTAL LIABILITIES | $6.0B |
| Common Stock | $211M |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | $535M |
| Treasury Stock | -$128M |
| Accum. Other Comp. Income | -$34M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $669M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $669M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.7B |
| Total Debt | $318M |
| Net Debt | -$712M |