| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $532.7K | — | $5M | — | -88.4% |
| Op. Income | -$956.6K | — | -$5M | — | 80.5% |
| Gross Margin | 5.4% | — | -48.0% | — | 53.4pp |
| Net Margin | -50.8% | — | -151.0% | — | 100.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | — | $-5.46 | — | 97.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$1M | — | -76.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $532.7K |
| Cost of Revenue | $503.9K |
| GROSS PROFIT | $28.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $54.4K |
| General & Administrative | $930.9K |
| SG&A Expenses | $985.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $985.3K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$956.6K |
| Interest Income | $630.1K |
| Interest Expense | $610.7K |
| Other Income/Expenses | $684.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$271.7K |
| Income Tax Expense | -$1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$270.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$270.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$270.7K |
| D&A | $223.9K |
| EBIT | $339.0K |
| EBITDA | $562.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$270.7K |
| Depreciation & Amortization | $223.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1.1K |
| Other Non-Cash Items | -$452.3K |
| Change in Working Capital | -$621.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$37.8K |
| Acquisitions (Net) | -$100 |
| Purchases of Investments | -$34M |
| Sales/Maturities of Investments | $42M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$739.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$739.3K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $168.5K |
| Inventory | $247.2K |
| Other Current Assets | $355.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $90.8K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $274.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $45.9K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$52.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$892.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$892.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $3M |