| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134.3K | — | $282.5K | — | -52.5% |
| Op. Income | -$1M | — | -$969.4K | — | -20.2% |
| Gross Margin | -130.5% | — | -25.0% | — | -105.5pp |
| Net Margin | -701.9% | — | -213.8% | — | -488.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | — | $-0.26 | — | -42.3% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$820.4K | — | -490.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134.3K |
| Cost of Revenue | $309.6K |
| GROSS PROFIT | -$175.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $38.6K |
| General & Administrative | $951.6K |
| SG&A Expenses | $990.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $990.2K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $568.9K |
| Other Income/Expenses | $222.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$942.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$942.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$942.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$942.8K |
| D&A | $222.7K |
| EBIT | -$373.9K |
| EBITDA | -$151.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$942.8K |
| Depreciation & Amortization | $222.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$584.3K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$11.0K |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $687.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$356.1K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $643.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $18.2K |
| Inventory | $148.8K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $186.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $113.9K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $260.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $55.0K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$123.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $824.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $824.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $963.7K |