| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $282.5K | — | $8M | — | -96.5% |
| Op. Income | -$969.4K | — | -$1M | — | 21.9% |
| Gross Margin | -25.0% | — | 8.6% | — | -33.6pp |
| Net Margin | -213.8% | — | -20.8% | — | -193.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | — | $-2.74 | — | 90.5% |
| Free Cash Flow | -$820.4K | — | -$4M | — | 77.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $282.5K |
| Cost of Revenue | $353.1K |
| GROSS PROFIT | -$70.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $63.6K |
| General & Administrative | $835.2K |
| SG&A Expenses | $898.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $898.8K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$969.4K |
| Interest Income | $309.7K |
| Interest Expense | $569.8K |
| Other Income/Expenses | $365.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$603.9K |
| Income Tax Expense | $143 |
| Net Income from Continuing Ops | -$604.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$604.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$604.0K |
| D&A | $201.4K |
| EBIT | -$34.0K |
| EBITDA | $167.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$604.0K |
| Depreciation & Amortization | $201.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$397.1K |
| Change in Working Capital | $471.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$811.2K |
| Capital Expenditure | -$9.2K |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $26.8K |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $150.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $150.0K |
| FREE CASH FLOW | -$820.4K |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $499.3K |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $54.1K |
| Inventory | $234.2K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $945.6K |
| Long-Term Investments | $71.8K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $146.1K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$1.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $1.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $269.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $45.9K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $396.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$172.3K |
| Minority Interest | -$8 |
| TOTAL EQUITY | -$172.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $9M |