| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $65M | $61M | -10.0% | -3.0% |
| Op. Income | -$769.0K | $3M | $5M | -126.0% | -114.9% |
| Gross Margin | 25.9% | 28.2% | 29.2% | -2.3pp | -3.3pp |
| Net Margin | -0.0% | 3.9% | 7.0% | -4.0pp | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.13 | $0.21 | -100.7% | -100.4% |
| Free Cash Flow | $12M | -$3M | $8M | 556.1% | 42.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $941.0K |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | -$769.0K |
| Interest Income | $299.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $967.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $198.0K |
| Income Tax Expense | $217.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$19.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19.0K |
| D&A | $941.0K |
| EBIT | -$769.0K |
| EBITDA | $172.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19.0K |
| Depreciation & Amortization | $941.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$82.0K |
| Other Non-Cash Items | $226.0K |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$993.0K |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$993.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $102M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $134M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $165M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $465.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $465.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $117M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $134M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $134M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $165M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$102M |