| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $62M | $70M | 25.4% | 11.5% |
| Op. Income | -$2M | -$7M | $3M | 70.1% | -161.0% |
| Gross Margin | 28.8% | 27.9% | 28.4% | 0.9pp | 0.4pp |
| Net Margin | -1.1% | -8.2% | 4.0% | 7.0pp | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.25 | $0.14 | 82.6% | -131.1% |
| Free Cash Flow | -$591.0K | $8M | $5M | -107.6% | -110.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $194.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$115.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$887.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$887.0K |
| Net Income Deductions | $249.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$450.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$887.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$450.0K |
| Other Non-Cash Items | $19.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $562.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$36M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | -$591.0K |
| Net Change in Cash | -$43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $62M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | -$5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $181M |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $799.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $62M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | $98M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $181M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$59M |