| Metric | Q1 2018 | Q4 2017 | Q1 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $63M | $72M | 26.4% | 9.9% |
| Op. Income | $14M | $12M | $10M | 23.2% | 38.6% |
| Gross Margin | 34.5% | 35.1% | 31.0% | -0.7pp | 3.5pp |
| Net Margin | 11.6% | 11.9% | 9.1% | -0.3pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.45 | $0.37 | $0.32 | 21.6% | 40.6% |
| Free Cash Flow | $14M | $15M | $11M | -6.5% | 31.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $531.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $83.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $324.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $531.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $531.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $83.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $324.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $531.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $531.0K |
| Stock-Based Compensation | $494.0K |
| Deferred Income Tax | -$104.0K |
| Other Non-Cash Items | $28.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$43.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $23M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $95M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $126M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $985.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $985.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $99M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $99M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $126M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$69M |