| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | $55M | — | 30.9% | — |
| Op. Income | $10M | $9M | — | 21.1% | — |
| Gross Margin | 31.0% | 31.9% | — | -0.9pp | — |
| Net Margin | 9.1% | 9.8% | — | -0.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.27 | — | 18.5% | — |
| Free Cash Flow | $11M | -$22M | — | 148.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $194.0K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $28.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $81.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $194.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $194.0K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $28.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $81.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $194.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $194.0K |
| Stock-Based Compensation | $463.0K |
| Deferred Income Tax | -$44.0K |
| Other Non-Cash Items | $233.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $77M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | -$907.0K |
| Tax Assets | $907.0K |
| Other Non-Current Assets | $907.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $100M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $301.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $301.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $86M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $86M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $100M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$44M |