| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $228M | — | $238M | — | -4.4% |
| Op. Income | $27M | — | $26M | — | 3.8% |
| Gross Margin | 33.9% | — | 33.6% | — | 0.2pp |
| Net Margin | 7.5% | — | 7.0% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | — | $0.80 | — | 7.5% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $20M | — | -35.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $228M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $201M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $306.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $301.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $228M |
| Cost of Revenue | $151M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $201M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $306.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $301.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$76.0K |
| Other Non-Cash Items | $56.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$626.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$32M |
| Other Financing Activities | -$284.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $70M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $982.0K |
| Other Non-Current Assets | -$982.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $73M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $168.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $168.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $64M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $73M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$18M |