| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $232M | — | $238M | — | -2.8% |
| Op. Income | $33M | — | $41M | — | -18.5% |
| Gross Margin | 36.2% | — | 38.6% | — | -2.3pp |
| Net Margin | 9.0% | — | 10.9% | — | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.92 | — | $1.14 | — | -19.3% |
| Free Cash Flow | $29M | — | $27M | — | 10.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $232M |
| Cost of Revenue | $148M |
| GROSS PROFIT | $84M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $199M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $381.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $253.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $232M |
| Cost of Revenue | $148M |
| GROSS PROFIT | $84M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $199M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $381.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $253.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $348.0K |
| Other Non-Cash Items | $48.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$677.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $208.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $106M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $321.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $321.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $97M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$141.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $106M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$50M |