| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | — | $162M | — | 16.1% |
| Op. Income | $28M | — | $22M | — | 30.2% |
| Gross Margin | 39.4% | — | 39.8% | — | -0.4pp |
| Net Margin | 10.6% | — | 8.9% | — | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.82 | — | $0.60 | — | 36.7% |
| Free Cash Flow | $19M | — | $16M | — | 21.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $590.0K |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $590.0K |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $590.0K |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $590.0K |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $590.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$327.3K |
| Other Non-Cash Items | $40.8K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$502.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $45M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $365.0K |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$260.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $73M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $23.7K |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | -$34.3K |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $67M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $67M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $73M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$20M |