| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $22M | $17M | -0.6% | 27.2% |
| Op. Income | -$2M | -$460.0K | -$1M | -315.9% | -51.8% |
| Gross Margin | 91.8% | 93.4% | 94.1% | -1.5pp | -2.3pp |
| Net Margin | -16.0% | -10.1% | 34.1% | -5.9pp | -50.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.06 | $0.21 | -56.1% | -141.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | $1M | 6.2% | -316.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $193.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $14.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $503.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $503.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$881.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$321.0K |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $1M |
| Sales/Maturities of Investments | -$1M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$357.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$184.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$541.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $47M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $547.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $172.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $45M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $163M |
| Retained Earnings | -$162M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $47M |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | $10M |