| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $743M | — | — | — | — |
| Op. Income | $114M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 36.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 15.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $2.34 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $155M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $743M |
| Cost of Revenue | $471M |
| GROSS PROFIT | $272M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $59M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $33M |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $629M |
| OPERATING INCOME | $114M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $357.0K |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | $135M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $115M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $115M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $115M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $135M |
| EBITDA | $149M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $743M |
| Cost of Revenue | $471M |
| GROSS PROFIT | $272M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $59M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $33M |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $629M |
| OPERATING INCOME | $114M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $357.0K |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | $135M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $115M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $115M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $115M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $135M |
| EBITDA | $149M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $115M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$654.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $155M |
| Capital Expenditure | -$811.0K |
| Acquisitions (Net) | -$102M |
| Purchases of Investments | -$318M |
| Sales/Maturities of Investments | $288M |
| Other Investing Activities | $27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$133M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $155M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $188M |
| Short-Term Investments | $285M |
| Net Receivables | $232M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $727M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $248M |
| Intangible Assets | $89M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $85.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $351M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $217M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $75M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $340M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $359M |
| Common Stock | $413.0K |
| Additional Paid-In Capital | $535M |
| Retained Earnings | $184M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$83.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $718M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $718M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$180M |