| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | — | $60M | — | 44.7% |
| Op. Income | $4M | — | $6M | — | -37.2% |
| Gross Margin | 49.8% | — | 54.7% | — | -4.9pp |
| Net Margin | 0.4% | — | 5.9% | — | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | $17.73 | — | -99.9% |
| Free Cash Flow | $14M | — | $15M | — | -8.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $306.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$62M |
| NET INCOME | $310.0K |
| Net Income Deductions | -$28M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $83M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $306.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$62M |
| NET INCOME | $310.0K |
| Net Income Deductions | -$28M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $310.0K |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$356.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$167.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$65M |
| Other Financing Activities | $55M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | -$889.0K |
| Other Current Assets | $110.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $37M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $115M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $29.0K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $36M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $57M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $57M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $115M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$17M |