| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | — | $761M | — | 69.3% |
| Op. Income | $170M | — | $54M | — | 216.0% |
| Gross Margin | 22.6% | — | 21.3% | — | 1.3pp |
| Net Margin | 9.3% | — | -1.0% | — | 10.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.59 | — | $-0.24 | — | 1179.2% |
| Free Cash Flow | $42M | — | -$20M | — | 315.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $997M |
| GROSS PROFIT | $292M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $85M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $121M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $170M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | $138M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $119M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $119M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $119M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $157M |
| EBITDA | $183M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $997M |
| GROSS PROFIT | $292M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $85M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $121M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $170M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | $138M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $119M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $119M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $119M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $157M |
| EBITDA | $183M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $119M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $827.0K |
| Change in Working Capital | -$86M |
| OPERATING CASH FLOW | $68M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | -$42M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $305.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$768.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $243M |
| Inventory | $221M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $522M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $151M |
| TOTAL ASSETS | $673M |
| Account Payables | $223M |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $296M |
| Long-Term Debt | $184M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $190M |
| TOTAL LIABILITIES | $486M |
| Common Stock | $678.0K |
| Additional Paid-In Capital | $250M |
| Retained Earnings | $112M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$176M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $187M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $187M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $673M |
| Total Debt | $212M |
| Net Debt | $180M |