| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $212M | — | $162M | — | 30.7% |
| Op. Income | $14M | — | $2M | — | 642.1% |
| Gross Margin | 61.4% | — | 59.7% | — | 1.6pp |
| Net Margin | 5.2% | — | 4.1% | — | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | — | $0.04 | — | 61.1% |
| Free Cash Flow | $34M | — | $23M | — | 51.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $212M |
| Cost of Revenue | $82M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $64M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $212M |
| Cost of Revenue | $82M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $64M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$798.0K |
| Purchases of Investments | -$194M |
| Sales/Maturities of Investments | $186M |
| Other Investing Activities | $87M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$19M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $131M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $224M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $246M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $65M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $73M |
| Common Stock | $358.0K |
| Additional Paid-In Capital | $118M |
| Retained Earnings | $54M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $895.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $173M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $173M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $246M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$36M |