| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $7M | — | 22.5% | — |
| Op. Income | $521.0K | $432.0K | — | 20.6% | — |
| Gross Margin | 81.7% | 100.0% | — | -18.3pp | — |
| Net Margin | 3.2% | 1.3% | — | 1.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.01 | — | 192.2% | — |
| Free Cash Flow | $879.0K | -$2M | — | 149.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $521.0K |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $521.0K |
| Income Tax Expense | $239.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $282.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $282.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $282.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $521.0K |
| EBITDA | $521.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $521.0K |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $521.0K |
| Income Tax Expense | $239.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $282.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $282.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $282.0K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $521.0K |
| EBITDA | $521.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $282.0K |
| Depreciation & Amortization | $446.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4.0K |
| Change in Working Capital | $288.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$141.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $32M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $879.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |