| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $42M | $41M | -2.9% | 1.5% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | $1M | 5.9% | -205.9% |
| Gross Margin | 67.9% | 66.3% | 70.9% | 1.6pp | -3.0pp |
| Net Margin | 2.2% | -11.7% | 1.2% | 13.9pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $-0.13 | $0.01 | 117.5% | 81.0% |
| Free Cash Flow | -$379.0K | $16M | $23M | -102.4% | -101.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $143.0K |
| Income Tax Expense | -$744.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $887.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $887.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $887.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$877.0K |
| EBITDA | $637.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $887.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$151.0K |
| Other Non-Cash Items | $116.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $12M |
| Purchases of Investments | -$27M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$336.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$313.0K |
| FREE CASH FLOW | -$379.0K |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $99M |
| Short-Term Investments | $37M |
| Net Receivables | $45M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $198M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $157.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $92M |
| TOTAL ASSETS | $290M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $473M |
| Retained Earnings | -$98M |
| Treasury Stock | -$144M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $229M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $229M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$93M |