| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $23M | $23M | -3.2% | -0.9% |
| Op. Income | -$4M | -$3M | -$2M | -43.1% | -178.1% |
| Gross Margin | 56.0% | 58.9% | 59.8% | -2.9pp | -3.8pp |
| Net Margin | -149.5% | -11.8% | -5.9% | -137.7pp | -143.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.91 | $-0.08 | $-0.04 | -1080.3% | -2119.5% |
| Free Cash Flow | $9M | -$1M | -$2M | 889.1% | 546.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $26M |
| Other Non-Cash Items | $389.0K |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$29M |
| Purchases of Investments | -$81M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$95M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$487.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$404.0K |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$85M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $115M |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $193M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $249.0K |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $94M |
| TOTAL ASSETS | $288M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $407M |
| Retained Earnings | -$76M |
| Treasury Stock | -$96M |
| Accum. Other Comp. Income | -$225.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $235M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $235M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $288M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$22M |