| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $33M | $27M | 3.5% | 26.4% |
| Op. Income | -$1M | -$3M | -$4M | 67.3% | 72.1% |
| Gross Margin | 65.3% | 65.6% | 60.7% | -0.3pp | 4.6pp |
| Net Margin | -3.3% | -12.4% | -16.4% | 9.1pp | 13.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.11 | $-0.12 | 71.8% | 74.2% |
| Free Cash Flow | $802.0K | $1M | $8M | -34.8% | -89.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $159.0K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$832.0K |
| EBITDA | $875.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $28.0K |
| Other Non-Cash Items | $565.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$63M |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $78M |
| Other Investing Activities | $63M |
| NET CASH FROM INVESTING | $60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$687.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $802.0K |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $36M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $164M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $46.0K |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $85M |
| TOTAL ASSETS | $249M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $435M |
| Retained Earnings | -$103M |
| Treasury Stock | -$131M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $198M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $198M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $249M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$75M |