| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $14M | — | 5.1% | — |
| Op. Income | $2M | $2M | — | 6.2% | — |
| Gross Margin | 27.2% | 28.0% | — | -0.8pp | — |
| Net Margin | 10.6% | 4.6% | — | 6.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.46 | $0.19 | — | 142.1% | — |
| Free Cash Flow | $913.0K | $4M | — | -76.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $836.0K |
| Selling & Marketing | $38.0K |
| General & Administrative | $864.0K |
| SG&A Expenses | $902.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $68.0K |
| Interest Expense | $149.0K |
| Other Income/Expenses | -$421.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $343.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $306.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $836.0K |
| Selling & Marketing | $38.0K |
| General & Administrative | $864.0K |
| SG&A Expenses | $902.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $68.0K |
| Interest Expense | $149.0K |
| Other Income/Expenses | -$421.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $343.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $306.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $306.0K |
| Stock-Based Compensation | $17.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $327.0K |
| Change in Working Capital | $346.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$107.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$107.0K |
| Net Debt Issuance | $174.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $913.0K |
| Net Change in Cash | -$588.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $262.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $37M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $54.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $304.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $14.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $27M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $11M |