| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | — | $10M | — | 10.9% |
| Op. Income | $1M | — | $2M | — | -29.0% |
| Gross Margin | 23.2% | — | 33.5% | — | -10.2pp |
| Net Margin | 7.8% | — | 9.1% | — | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | — | $0.25 | — | -4.0% |
| Free Cash Flow | -$904.0K | — | $1M | — | -170.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $467.0K |
| Selling & Marketing | $68.0K |
| General & Administrative | $951.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $7.0K |
| Interest Expense | $128.0K |
| Other Income/Expenses | $37.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $295.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $879.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $879.0K |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $190.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $467.0K |
| Selling & Marketing | $68.0K |
| General & Administrative | $951.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $7.0K |
| Interest Expense | $128.0K |
| Other Income/Expenses | $37.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $295.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $879.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $879.0K |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $190.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $879.0K |
| Depreciation & Amortization | $191.0K |
| Stock-Based Compensation | $171.0K |
| Deferred Income Tax | $1.0K |
| Other Non-Cash Items | -$158.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$395.0K |
| Capital Expenditure | -$509.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1.0K |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$508.0K |
| Net Debt Issuance | -$521.0K |
| Common Stock Repurchased | -$995.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$904.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $382.0K |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $877.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $98.0K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $764.0K |
| Other Non-Current Assets | $42.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $48M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $851.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $48M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $14M |