| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.1B | $3.4B | $2.1B | -6.7% | 51.3% |
| Op. Income | $313M | $292M | -$189M | 7.1% | 265.1% |
| Gross Margin | 69.5% | 65.7% | 77.1% | 3.8pp | -7.6pp |
| Net Margin | 7.6% | 10.5% | -5.5% | -2.9pp | 13.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.25 | $-0.09 | -31.0% | 281.3% |
| Free Cash Flow | $1.3B | $1.1B | $1.2B | 18.5% | 5.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $958M |
| GROSS PROFIT | $2.2B |
| R&D Expenses | $354M |
| Selling & Marketing | $1.5B |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $1.5B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.9B |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $313M |
| Interest Income | $92M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $52M |
| INCOME BEFORE TAX | $365M |
| Income Tax Expense | $125M |
| Net Income from Continuing Ops | $240M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $240M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $240M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $313M |
| EBITDA | $336M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $958M |
| GROSS PROFIT | $2.2B |
| R&D Expenses | $354M |
| Selling & Marketing | $1.5B |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $1.5B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.9B |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $313M |
| Interest Income | $92M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $52M |
| INCOME BEFORE TAX | $365M |
| Income Tax Expense | $125M |
| Net Income from Continuing Ops | $240M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $240M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $240M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $313M |
| EBITDA | $336M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $240M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1.0B |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $1.3B |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2.0B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0B |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $21.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $21.3K |
| FREE CASH FLOW | $1.3B |
| Net Change in Cash | -$731M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.6B |
| Short-Term Investments | $12.7B |
| Net Receivables | $667M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8.0B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23.0B |
| PP&E (Net) | $434M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $126M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $817M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $24.3B |
| Account Payables | $7.8B |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $167M |
| Other Current Liabilities | $3.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12.6B |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $217.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $14.4B |
| Common Stock | $23.5K |
| Additional Paid-In Capital | $13.7B |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$207M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24.3B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | $194M |