| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $2M | — | 100.6% |
| Op. Income | -$5M | — | -$836.2K | — | -500.4% |
| Gross Margin | 76.6% | — | 84.5% | — | -7.9pp |
| Net Margin | -129.9% | — | -32.6% | — | -97.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.74 | — | $-0.22 | — | -690.9% |
| Free Cash Flow | $871.3K | — | $318.1K | — | 173.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $951.1K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $226.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11.0K |
| Other Income/Expenses | -$12.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $254.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $2.7K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $2.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $140.2K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $142.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $879.9K |
| Capital Expenditure | -$8.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $40.0K |
| Other Investing Activities | $1.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $33.0K |
| Net Debt Issuance | -$96.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $871.3K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $553.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $26.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $98.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $103.5K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $153.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $198.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $853.7K |
| Long-Term Debt | $381.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $507 |
| Other Non-Current Liabilities | -$26.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $382.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $561.5K |
| Net Debt | -$4M |