| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $103M | $101M | $85M | 2.3% | 20.9% |
| Op. Income | -$16M | -$26M | -$32M | 40.4% | 51.3% |
| Gross Margin | 82.6% | 81.8% | 81.6% | 0.8pp | 1.0pp |
| Net Margin | -12.4% | -24.3% | -38.4% | 11.9pp | 26.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.27 | $-0.38 | 48.1% | 63.2% |
| Free Cash Flow | $21M | $17M | -$6M | 19.6% | 457.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $103M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $44M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $119M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | -$106.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $28M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $49M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $301M |
| Short-Term Investments | $195M |
| Net Receivables | $61M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $590M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $119M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $212M |
| TOTAL ASSETS | $802M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $197M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $245M |
| Long-Term Debt | $283M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $304M |
| TOTAL LIABILITIES | $549M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $743M |
| Retained Earnings | -$489M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $252M |
| Minority Interest | $492.0K |
| TOTAL EQUITY | $253M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $802M |
| Total Debt | $300M |
| Net Debt | -$124.0K |