| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $326M | $287M | $263M | 13.4% | 24.0% |
| Op. Income | -$56M | -$78M | -$67M | 28.1% | 16.7% |
| Gross Margin | 84.7% | 82.9% | 83.7% | 1.7pp | 1.0pp |
| Net Margin | -9.7% | -21.0% | -22.0% | 11.3pp | 12.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.11 | $-0.10 | 49.5% | 44.4% |
| Free Cash Flow | $41M | $43M | -$33M | -4.9% | 226.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $326M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $276M |
| R&D Expenses | $85M |
| Selling & Marketing | $191M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $247M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $332M |
| Cost & Expenses | $382M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $28M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$50M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $96M |
| Deferred Income Tax | -$983.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$37M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$682.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$297M |
| Sales/Maturities of Investments | $238M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$53M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$23M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69M |
| FREE CASH FLOW | $41M |
| Net Change in Cash | -$91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $814M |
| Net Receivables | $461M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $86M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $76M |
| Goodwill | $87M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $172M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $357M |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $471M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $628M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $133M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $198M |
| TOTAL LIABILITIES | $826M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.0B |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | -$53M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $65M |
| Net Debt | -$938M |