| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $242M | $245M | $196M | -1.2% | 23.9% |
| Op. Income | -$120M | -$116M | -$98M | -3.7% | -22.9% |
| Gross Margin | 81.6% | 81.6% | 81.8% | -0.0pp | -0.2pp |
| Net Margin | -49.7% | -50.0% | -51.2% | 0.3pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.23 | $-0.19 | 4.3% | -15.8% |
| Free Cash Flow | -$30M | -$63M | -$8M | 51.5% | -288.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $242M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $198M |
| R&D Expenses | $68M |
| Selling & Marketing | $182M |
| General & Administrative | $68M |
| SG&A Expenses | $250M |
| Other Expenses | -$600.0K |
| Operating Expenses | $318M |
| Cost & Expenses | $362M |
| OPERATING INCOME | -$120M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$116M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$120M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$120M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$120M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$120M |
| EBITDA | -$114M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$120M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $88M |
| Deferred Income Tax | -$89.0K |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | -$29M |
| Purchases of Investments | -$24M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19M |
| FREE CASH FLOW | -$30M |
| Net Change in Cash | -$72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.6B |
| Short-Term Investments | $114M |
| Net Receivables | $303M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $86M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $133M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $326M |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $325M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $460M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $67M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $125M |
| TOTAL LIABILITIES | $585M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.6B |
| Retained Earnings | -$1.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$1.6B |