| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $33M | — | 1.4% | — |
| Op. Income | $2M | $2M | — | 18.8% | — |
| Gross Margin | 11.6% | 18.6% | — | -7.0pp | — |
| Net Margin | 4.6% | 3.9% | — | 0.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.05 | — | 29.8% | — |
| Free Cash Flow | $2M | $2M | — | 8.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$64.7K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $226.7K |
| Other Income/Expenses | -$226.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $498.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $652.4K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$64.7K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $226.7K |
| Other Income/Expenses | -$226.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $498.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $652.4K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $652.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $75.4K |
| Change in Working Capital | $70.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$20.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $93.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | $72.8K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $1.8K |