| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $978M | — | 4.1% |
| Op. Income | $53M | — | $72M | — | -25.8% |
| Gross Margin | 30.8% | — | 30.5% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 0.2% | — | 3.3% | — | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | $0.81 | — | -92.6% |
| Free Cash Flow | $46M | — | -$38M | — | 220.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $705M |
| GROSS PROFIT | $313M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $260M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $260M |
| Cost & Expenses | $964M |
| OPERATING INCOME | $53M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$42M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $36M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $705M |
| GROSS PROFIT | $313M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $260M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $260M |
| Cost & Expenses | $964M |
| OPERATING INCOME | $53M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$42M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $36M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $69M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $36M |
| Stock-Based Compensation | $475.0K |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | $33M |
| OPERATING CASH FLOW | $88M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$66M |
| Sales/Maturities of Investments | $62M |
| Other Investing Activities | $326.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $13M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | -$31.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $46M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $44M |
| Net Receivables | $169M |
| Inventory | $266M |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $601M |
| PP&E (Net) | $241M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $381M |
| TOTAL ASSETS | $982M |
| Account Payables | $86M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $204M |
| Long-Term Debt | $458M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $521M |
| TOTAL LIABILITIES | $726M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $244M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$124M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $257M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $257M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $982M |
| Total Debt | $525M |
| Net Debt | $455M |