| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $135.0K | — | $901.0K | — | -85.0% |
| Op. Income | -$88M | — | -$45M | — | -96.5% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -64965.2% | — | -4856.2% | — | -60109.0pp |
| EPS (Diluted) | $-113.33 | — | $-56.54 | — | -100.4% |
| Free Cash Flow | -$80M | — | -$44M | — | -81.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $135.0K |
| R&D Expenses | $76M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | -$84.0K |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | -$88M |
| Interest Income | $451.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $367.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$88M |
| Income Tax Expense | -$451.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$88M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$88M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$88M |
| EBITDA | -$84M |
| EPS | -$113 |
| EPS Diluted | -$113 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$88M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $84.0K |
| Other Non-Cash Items | $110.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$75M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $49M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $19M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$8.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $312.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $67M |
| FREE CASH FLOW | -$80M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $94M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $211.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $101M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $270M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $270M |
| TOTAL LIABILITIES | $278M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | -$192M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$177M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$177M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $101M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$89M |