| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $393M | $352M | $336M | 11.6% | 16.8% |
| Op. Income | -$82M | -$55M | -$20M | -49.1% | -321.4% |
| Gross Margin | 34.8% | 38.8% | 48.8% | -4.1pp | -14.0pp |
| Net Margin | -22.9% | -17.5% | -5.8% | -5.4pp | -17.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.27 | $-0.09 | -40.7% | -331.8% |
| Free Cash Flow | -$24M | -$140M | -$76M | 83.0% | 68.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $393M |
| Cost of Revenue | $256M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $134M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $180M |
| Other Expenses | $1.0K |
| Operating Expenses | $219M |
| Cost & Expenses | $475M |
| OPERATING INCOME | -$82M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$90M |
| Income Tax Expense | $483.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$90M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$82M |
| EBITDA | -$65M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$90M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $35M |
| Deferred Income Tax | $66.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $203.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $200M |
| Short-Term Investments | $37M |
| Net Receivables | $309M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $626M |
| PP&E (Net) | $124M |
| Goodwill | $307M |
| Intangible Assets | $90M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $559M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $28M |
| Other Current Liabilities | $81M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $254M |
| Long-Term Debt | $342M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $376M |
| TOTAL LIABILITIES | $631M |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$710M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$822.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $554M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $554M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $342M |
| Net Debt | $142M |