| Metric | Q3 2013 | Q2 2013 | Q3 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $180M | $157M | $120M | 14.6% | 50.3% |
| Op. Income | -$1M | -$8M | $2M | 80.4% | -168.4% |
| Gross Margin | 44.9% | 41.0% | 38.3% | 3.9pp | 6.6pp |
| Net Margin | -0.9% | -4.9% | 1.7% | 4.0pp | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.04 | $0.01 | 79.3% | -191.1% |
| Free Cash Flow | -$140.0K | -$17M | -$3M | 99.2% | 95.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $180M |
| Cost of Revenue | $99M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | -$21.0K |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $5.0K |
| Interest Expense | $167.0K |
| Other Income/Expenses | -$183.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $20.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $4.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$930.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $376M |
| FREE CASH FLOW | -$140.0K |
| Net Change in Cash | $389M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $442M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $142M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $600M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $638M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $43M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $144M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $152M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $663M |
| Retained Earnings | -$178M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $486M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $486M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $638M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$442M |