| Metric | Q2 2015 | Q1 2015 | Q2 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $286M | $231M | $219M | 23.7% | 30.5% |
| Op. Income | -$16M | -$48M | -$12M | 66.5% | -38.2% |
| Gross Margin | 47.4% | 38.4% | 42.7% | 9.1pp | 4.7pp |
| Net Margin | -5.6% | -20.9% | -5.4% | 15.3pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.23 | $-0.06 | 67.0% | -33.2% |
| Free Cash Flow | -$22M | $21M | -$12M | -204.2% | -88.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $286M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $135M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $94M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | $256.0K |
| Operating Expenses | $152M |
| Cost & Expenses | $302M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $256.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $115.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $610.0K |
| Other Non-Cash Items | $110.0K |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$200.0K |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $204M |
| Short-Term Investments | $168M |
| Net Receivables | $234M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $623M |
| PP&E (Net) | $55M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $89M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $158M |
| TOTAL ASSETS | $780M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $190M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $205M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $837M |
| Retained Earnings | -$261M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$548.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $576M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $576M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $780M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$204M |